Mehmet Hakan Atilla

Finans yöneticisi


 • Doğum Tarihi: 1970
 • Doğum Yeri: Ankara
 • Meslek: Bankacı
 • Kaç yaşında : 49
 • Mehmet Hakan Atilla biyografisi, 6240 kez okundu.

Mehmet Hakan Atilla kimdir?

 

Mehmet Hakan Atilla, ABD'de Reza Zarrab dosyasıyla ilgili olarak tutuklanmasıyla gündeme gelen Halkbank Genel Müdür Yardımcısı'dır.
 
Mehmet Hakan Atilla, 1970 yılında Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu.
 
Meslek hayatına 1995 yılında Halk Bankası Araştırma Geliştirme ve Planlama Müdürlüğü'nde uzman yardımcısı olarak başladı. Bankacılık Kartları ve Nakit Yönetimi Müdürlüklerinde uzman olarak görev aldıktan sonra Stratejik Planlama Daire Başkanlığı'nda Yönetmen ve Bölüm Müdürlüğü görevlerinde bulundu.
 
22 Haziran 2007'den itibaren Halkbank Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Daire Başkanı olarak görev yapan Atilla, 11 Kasım 2011'de kurumun uluslararası bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcılığına getirildi.
 
23 Mart 2017'de New York'tan ABD'ye giriş yapan Mehmet Hakan Atilla, 28 Mart'ta Türkiye'ye dönmek için New york JFK Havalimanı'na geldiğinde, FBI tarafından gözaltına alınıp, sonrasında tutuklandı.
 
Halkbank'ın ABD'ye "resmi bir görevle" gittiğini açıkladığı Mehmet Hakan Atilla'nın "Reza Zarrab'la birlikte, İran'a yönelik ABD yaptırımlarını delmesine yardımcı olmakla suçlandığını" açıklandı.
 
Atilla’nın "insani yardım" ve "yiyecek" adı altında, sahte belgelerle İran'a ambargoyu delmekle suçlandığını söyleyen FBI New York Bölge Başkan Yardımcısı William F. Sweeney Jr , "Bu davada bizim görevimiz, suçlanan kişinin yüklü miktarda parayı, ABD bankaları aracılığıyla, 'insani yardım' adı altında transfer ettiğini belgelemekti. Bu olayda, suçlanan kişiler Türk ulusal ve mali kurumlarını, mali işlemlerinin gerçek amaçlarını gizlemek için bilerek ve isteyerek kalkan olarak kullanmışlardır" diye konuştu.
 
Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla, toplamda 50 yıl hapis cezası ile yargılanacak. Mehmet Hakan Atilla'nın suçlandığı "ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek" suçunun maksimum cezası 20 yıl. Bankaların dolandırılması suçunun cezası ise maksimum 30 yıl. Ancak iddianamede, iki suçlamanın toplam cezasının 50 yıl olmasına rağmen, ne kadar ceza verileceğine mahkemenin karar vereceği de ifade edildi.
 
 
 
Sayfanın içeriği: Mehmet Hakan Atilla, Mehmet Hakan Atilla'nın Biyografisi, Mehmet Hakan Atilla'nın Yaşam Öyküsü, Mehmet Hakan Atilla Kimdir? Mehmet Hakan Atilla'nın Hayatı

Galeri

Yorumlar

 • bence

  Allah sana zeka vermiş ama özgüven vermemiş yoksa parayı ağzını toplayamayan insanda kazanıyor esas olan kültür huzur

  04 Ocak 2018 / 03:43

Latest Tweets

Contact Us

 • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

 • Phone: (123) 456-789

 • Email: mail@example.com

Follow Us