Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Üye Ol | GirişRSS Besleme  | 

 

 

Nurbanu Sultan Kimdir

  • Doğum Tarihi: 1525
  • Ölüm Tarihi: 6 Aralık 1583
  • Doğum Yeri: Páros, Kiklad Takım Adaları, Venedik Cumhuriyeti
  • Tarih: 10 Eylül 2013 19:51
  • Kontrol: 3221 gün, 20 saat
Nurbanu Sultan Kimdir

Biyografi

NurBanu Sultan 1525 Vedendik Doğumludur. Afife Nûr-Banû Sultan olarak tarihte geçer. Doğduğunda adı Olivia Venier-Baffo[1] veya Rachel Nassi[2], ‘dir 6 Aralık 1583 tarihinde vefat etmiştir.

Osmanlıca adı: خاصكي سلطانة نور بانو,

Osmanlı Padişahı II. Selim’in hasekisi ve Sultan III. Murat’ın annesidir. Haseki Hürrem Sultan’ın gelinidir. Osmanlı kaynaklarına göre kökeni Yahudi olup ismi Rachel’ken[1], İtalyan kaynaklarında bu Kiklad Takım Adaları’na ait Páros adası Lordlarından Nicolò Venier ile Violante Baffo ‘nun kızı Olivia[2] olarak geçer.

 

Hayatı 1525 yılında, o devirde Venedik Cumhuriyeti’nin toprağı olan Ege Denizi’ndeki Páros adasında, Nicolo Venier ile Violante Baffo’nun kızı olarak dünyaya geldi. Osmanlı kaynaklarına göreyse Yasef Nassi’nin kızıdır. Bu adam Osmanlı’ya faizi getiren ilk kişidir. Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Haseki Hürrem Sultan tarafından saraya alınarak eğitime yollandı. Daha sonraki yıllarda kendisine Hürrem Sultan tarafından Nurbanu yani “ışık saçan kraliçe” adı verilerek II. Selim ile evlendirildi. İlk adı Afife ise “namuslu” anlamına gelmektedir. Hürrem Sultan’ın oğlu Selim tüm kardeşlerinin ölümüyle önce Kanuni Sultan Süleyman’nın varisi, daha sonra da 29 Eylül 1566 tarihinde Kanuni’nin vefat etmesi üzerine Osmanlı Padişahı oldu. Selim’in 21 Aralık 1574 tarihinde ölümü üzerine ise, Nûr-Banû Sultan’ın oğlu Murat’ın Osmanlı tahtına çıkmasıyle, Nûr-Banû Sultan da Valide-i Atik Sultan unvanını aldı. “Atik” eski valide anlamına gelmektedir ve ilk ve en büyük valideyi kasteder.Bazı tarihçilere göre ilk “Valide Sultan” ünvanını alan kişidir. Bundan dolayı “atik” ünvanını aldığı düşünülür.

Çocukları

  • III. Murad
  • Esmehan Sultan

Yaptırdığı hayır kurumları

Afife Nûr-Banû Sultan Valide Sultanlığı döneminde İstanbul’un Üsküdar semtinde külliye, cami, medrese, tekke, sıbyan mektebi, kervansaray, hamam, darülkurra ve darüşşifa’dan oluşan Nûrbanû Sultan Valide-î Atik Camii ve Külliyesi’ni Mimar Sinan’a yaptırdı. Bu eserin 1583 tarihinde tamamlanmasının hemen ardından 7 Aralık 1583 tarihinde oğlu III. Murat’ın saltanatı döneminde vefât etti. Ayasofya Camii’nde bulunan II. Selim Türbesi’ne defnedildi.

Biyografi Referans ID: 618522f4c4de876e

Sponsor Bağlantılar

Cevap Yaz

To inquire about this ad listing, complete the form below to send a message to the ad poster.

Biyografiyi gönderen hakkında bilgi

  • Gönderen: kimdirr
  • Üyelik Tarihi 26 Mayıs 2013

Diğer gönderilenler, kimdirr

Son Eklenenler, kimdirr »